Sve više jedemo prerađenu hranu koja kako svi znamo nije baš zdrava. No, najnovije istraživanje s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Washington u St. Louisu je pokazalo da mikrobi u ljudskim crijevima imaju mogućnost razgraditi potencijalno štetne kemijske spojeve iz procesuirane hrane u bezopasne spojeve.
Mikrobne zajednice ljudskih crijeva vide hranu kao zbirku kemikalija, a suvremena prerada hrane može stvoriti kemikalije koje mogu štetno djelovati na zdravlje. Takve kemikalije povezane su s sa mnogo različitih bolesti. Sve je više otkrića koje spoznaju vrlo složene interakcije između mikroba ljudskog crijeva i kemikalija koje se konzumiraju kao dio tipične današnje prehrane.
U novoj studiji, istraživači su pokazali da specifična bakterija zvana Collinsella intestinalis razgrađuje kemijski fruktozelizin na bezopasne komponente. Fruktozelizin je čest u prerađenoj hrani, uključujući ultra-pasterizirano mlijeko, tjesteninu, čokoladu i žitarice…. Visoke količine fruktozelizina i sličnih kemikalija u krvi povezane su sa bolestima starenja, poput dijabetesa i ateroskleroze.
Istraživanje je pokazalo da miševi koji su jeli hranu s velikom količinom fruktozelizina imali su povećane Collinsella intestinalis u mikrobnim zajednicama crijeva.
Kako kažu znanstvenici, ova studijom mogli bi se upotrijebiti za razvoj zdravije i hranjivije hrane kao i za osmišljavanje potencijalnih strategija za prepoznavanje i iskorištavanje određenih vrsta crijevnih bakterija koje mogu preraditi potencijalno štetne kemikalije u neškodljive.
Dok se ovo ne dogodi ipak jedite zdravo i pazite na sve te dobre bakterije u svojim crijevima jer kako vidite sve je više istraživanja koja potvrđuju da naše zdravlje čuva baš te dobre bakterije u našim crijevima.